Jak nauczyć się obliczać paszę?

Osoby rozpoczynające dziś przygodę z obliczaniem paszy mają często problem – nie wiedzą, od czego zacząć, aby stworzyć dobrą paszę. W literaturze fachowej i w Internecie można znaleźć tysiące źródeł, które udzielają porad i zaleceń w kwestii przestrzegania niezliczonych ważnych składników odżywczych i substancji szkodliwych.

Co powinien zrobić początkujący?

Aby prawidłowo ocenić porcje lub mieszanki, należy najpierw posiadać bardzo dobrą wiedzę o surowcach rolnych. Dotyczy to stosowanych metod analizy dla poszczególnych składników odżywczych oraz wiedzy o dostępnych analizach laboratoryjnych.

Szczególnie w zakresie silnego międzynarodowego ukierunkowania żywienia zwierząt w dzisiejszych czasach należy zawsze pamiętać, że nie można tak po prostu porównać danych ze wszystkich krajów i wyszukać tego, co rzekomo „najlepsze”.

Aby szybko zdobyć niezbędne umiejętności, należy najpierw skoncentrować się na własnej lokalizacji, tj. regionie, w którym znajduje się gospodarstwo lub zakład. Na tej podstawie wyodrębnione zostaną możliwe surowce lub materiały paszowe, dostępne w danym regionie. Ponadto należy uwzględnić dodatki paszowe stosowane standardowo w tym regionie. (Większość porcji typu TMR dla krów mlecznych nie zawiera np. średnio 10 różnych surowców; koncentraty paszowe nie
zawierają również średnio więcej niż 20 komponentów.)

W następnej kolejności należy zająć się zwierzętami w danym regionie, które mają otrzymywać daną żywność. Na tej podstawie uzyskujemy zdefiniowane grupy zapotrzebowania z nieznaczną liczbą składników odżywczych (około 10 składników odżywczych w zależności od gatunku zwierząt), których ograniczenia i wpływ na karmienie należy dobrze zrozumieć.

W przypadku typowych zwierząt użytkowych lub domowych wiedza ta wystarcza do opracowania pierwszych receptur.

Zbiór danych HYBRIMIN® zawiera setki różnych składników odżywczych. Są one zawsze potrzebne, gdy niezbędne jest uzyskanie naprawdę wysokich osiągów w zakresie wzrostu lub ilości mleka.

Osoby początkujące w obliczaniu paszy często popełniają ten błąd, że w programie korzystają z 50 różnych składników odżywczych i równie wielu ograniczeń minimalnych dla zwierząt o wysokich parametrach, co po prostu uniemożliwia rozwiązanie tego zadania!

Aby gruntownie nauczyć się żywienia zwierząt, a tym samym obliczania pasz, należy jednak stale rozszerzać swoje wiadomości oraz nie próbować obliczać i przestrzegać wszystkich teoretycznie możliwych składników odżywczych jednocześnie. Wiele składników odżywczych ma znaczenie tylko dla zwierząt o najwyższych parametrach!

Kontakt…